У центрі Речиці на високому пагорбі на березі Дніпра стоїть красивий пам’ятник на честь перебування тут мощів св. Єфросинії Полоцької у 1910 р. В загальних рисах відомо про те, як вони тут опинились (1) і все ж хочеться знати більше про цю подію.
Хто така св. Єфросинія, княгиня полоцька, яка жила у ХІІ ст. в загальних рисах теж добре відомо. Досить відіслати зацікавленого читача до книг Володимира Орлова та деяких інших (2). Нагадаємо тільки, що земний шлях святої обірвався в Єрусалимі 24 травня 1173 р. і тут вона була й похована у монастирі прп. Феодосія. Пізніше її мощі були перенесені до Києва і покладені у Дальніх печерах Києво-Печерської лаври (у підземному храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці). У середині ХІХ ст. посилились клопотання білорусів про перенесення мощів святої до її рідного міста — Полоцька і врешті у 1910 р. було досягнуто царського дозволу.
Про те, як відбувалось це перенесення, православний читач міг тоді довідатися з газет, особливо з такої як “Киевские епархиальные ведомости”. Однак існувало ще одне, грунтовніше джерело. В Інституті рукописів Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського нами був виявлений машинопис анонімної брошури на 23 аркушах під назвою «Торжественное перенесение святых мощей преподобной Евфросинии, княжны полоцкой из Киева в Полоцк (19 апреля — 22 мая 1910 года) (3). Це явно цензорський примірник. Після внесення цензором (о. Іоанном) деяких незначних поправок 15 жовтня 1912 і 18 жовтня 1914 р. було дано дозвіл на публікацію тексту, який очевидно не побачив світла. Невідомий автор планував видати твір з 4-х частин, причому використав як одне з своїх джерел публікації в газеті “Киевлянин”, але в основному спирався на особисті враження.
У першій частині твору мало бути описано прощання киян з мощами святої, у другій — урочисте перенесення мощів з Києва до Полоцька, у третій — урочисте прибуття мощів святої до Полоцька, у четвертій — рескрипт на ім’я київського митрополита Флавіана. Але до цензури було подано тільки першу і початок другої частини. Думаємо, що автором проекту і збереженого твору був священик, київський єпархіальний місіонер, член київського Свято-Володимирського братства, Михайло Митроцький, який був членом почесного ескорту мощів святої. До того ж до брошури додано друковану листівку з його промовою, присвяченій св. Євфросинії: “Утешение киевлянам при прощании со святыми мощами преподобной Евфросинии, княгини Полоцкой”, видану в типографії київського Свято-Володимирського братства.
Автор велику увагу приділив прощанню киян зі святими мощами. У його творі детально описано порядок богослужінь у Києво-Печерській лаврі біля мощів св. Єфросинії, котрі за свідченням автора пробули тут понад 700 років, тобто з ХІІ ст.; згадано і про головних учасників богослужінь та хресних ходів 19-22 квітня 1910, що почалися одразу після Великодня (київський митрополит Флавіан, полоцький єпископ Серафим, канівський єпископ Інокентій, чигиринський єпископ Павло, уманський єпископ Феодосій, чернігівський єпископ Назарій, ректор Київської Духовної Семінарії Амвросій, професор Київської Духовної Академії Ф. І. Титов), т акож і про присутніх під час богослужінь високопоставлених осіб (великий князь Костянтин Костянтинович, “начальник края” Ф. Ф. Трепов, командуючий Київського військового округу генерал І. І. Іванов, в. о. київського губернатора Ф. Гірс та ін., наприклад черниці Спасо-Єфросиніївського монастиря у Полоцьку. Потім був детально описаний хресний хід 22 квітня від Києво-Печерської лаври на Поділ, де на пристані вже чекав пароплав “Головачев”, призначений для перевезення раки з мощами святої. На його палубі було споруджено каплицю і великого хреста, освіченого електричними лампочками і осипаного гірляндами з живих квітів. У каплиці стояли ікони, подаровані провідними київськими монастирями і Свято-Володимирським братством. Тут поруч з ракою перебувало духовенство, в т.ч. черниці полоцького й гомельського жіночих монастирів. Поруч стояли пароплави “Киев” і “Александровск”, на котрих мали їхати богомольці переважно зі світських осіб. Під час останнього богослужіння біля мощів у Києві були виголошені промови о. Михайла Митроцького і священика Спасо-Єфросиніївського монастиря у Полоцьку Миколи Черепніна. Були зачитані т акож телеграми, якими обмінялись між собою з приводу цієї видатної події в історії церковного життя імперії міські голови Києва та Полоцька.
Коли пароплав під церковний спів і переспів дзвонів відійшов від київського берега, маса людей палко молилась, чимало з них бігло берегом, проводжаючи мощі святої. Чим далі пароплав віддалявся від Києва, тим більше було людей, які буквально всіяли дніпровські береги. Біля Любеча — батьківщини св. Антонія Печерського було проведено молебень 24 квітня (з участю новгород-сіверського єпископа Нестора та масою віруючих, чимало з яких прибуло на спеціальному пароплаві “Чернігов”), а біля с. Деряжичі “Головачев” зустрівся з пароплавом “Гетман”, пасажири якого впали на коліна і стали молитись, зрозумівши, з ким їм довелось зустрітись. Особливо вразила автора твору зустріч мощів святої у Лоєві. Вже було досить темно і весь берег був “усеян множеством ровно и тихо горящих свечей”. Коли архієрей на “Головачеві” сказав “Христос воскрес!”, то маса народу на березі одним подихом відповіла: “Воістину воскрес!”. З іншого джерела — записок невідомого учасника ескорту, що супроводжував святі мощі, довідуємось, що їх вітало населення прибережних сіл (Казимирівка, Сатродубка, Чаплин, Холмеч, Отвениця, Казазаєвка), що жителів Речиці про наближення мощів попередив вістовий пароплав “Александровск”, що прибув на 20 хвилин раніше авід “Головачева”.
25 квітня 1910 р. за гарної сонячної погоди “Головачев” прибув до Речиці і автор твору записав цікаві дані про це місто: “Речица — бедный городок Минской губернии. Преобладающий элементом в городе являются евреи, православные же составляют не более трети всего населения. В Речице две православные церкви: новая Успенская и более древняя Николаевская, затем есть костел и несколько еврейских молитвенных домов. На возвышенностях Речицы ко времени прихода «Головачева» со святыми мощами преподобной Евфросинии собралось св. 15.000 окрестных жителей. Некоторые паломники целыми семьями ждали приближения святых мощей еще с вечера и всю ночь до самого утра бодрствовали. Ровно в 9 часов 25 апреля «Головачев» подходит к речицкой пристани…”. Тут на них чекав єпископ мінський і туровський Михаїл з духовенством, представники світської влади. Були присутні тут представник від Свято-Кирилівського православного братства у Мозирі, учні п’яти міських гімназій. Архімандрит вітебського Свято-Троїцького Маркова монастиря Пантелеймон (Рожновський)*, що стояв на носі пароплава, осінив хрестом народ і вигукнув: “Христос воскрес!”, на що люди радісним “Воістину воскрес!”. Єпископ Михаїл прибув на борт пароплава, потім мощі були урочисто винесені на берег, перенесені до Успенської церкви. Все було зроблено у зразковому порядку, причому самі селяни влаштували живий ланцюг, щоб не було тісняви. Відбулася Літургія, яку здійснював владика Михаїл. На хорах під керівництвом В. І. Кашина співав архієрейський хор та хор учениць Мінського жіночого духовного училища. Після Літургії і молебня, які закінчились о 14-й годині єпископ Михаїл виголосив проповідь, у котрій зокрема зробив огляд історії Білорусії і наголосив на тому, що “спасла тогда Белоруссию только вера православная”. Потім єпископ став на коліна і закінчив проповідь словами: “А ты, преподобная мати, поборай нам пред престолом Царя Небесного и будь ангелом-хранителем родной своей Белоруссии”. Ця промова вразила присутніх, які стали потім прикладатися до святих мощів.
Увечері, о 18-ій годині відбулося ще одне богослужіння (всеношна), уже під відкритим небом. З інших джерел відомо, що після всеношної о. Михайло Митроцький виголосив прекрасну проповідь про роль св. Єфросинії, мощі якої зміцнять православну віру в Білорусії. Після всеношної народ не розійшовся по домівках, люди всю ніч стояли коло Успенського собору (деякі з них не їли дві доби!), щоб прикластися до святих мощів. З ініціативи Мінського православного братства Святого Хреста (голова С. А. Некрасов) було роздано понад 10 тис. листівок “На страже родной земли”, але їх не вистачило бажаючим. Тоді священик Є(вген?) Ландишев і книготорговець Петров роздали багато видань В. М. Скворцова та іншої місіонерської літератури.
26 квітня о 10-й ранку відбулась Літургія. Були виголошені проповіді священиків Н.Меліоровим, Севбо і Лотоцьким (про це, а також про визначну роль в урочистостях в Речиці місцевого благочинного о. К. Бірюкевича, о. Н. Можаровського та речицького протоієрея о. І. Рибцевича, відомо з іншого джерела). Після архієрейської літургії та молебня рака з мощами святої були урочисто перенесені на пароплав. На шляху до пристані маленькі діти, вдягнені у білі плаття, кидали зілля та квіти. Вихованками Мінського жіночого духовного училища були подаровані були покладені розшиті золотом та перлами власноруч виготовлені воздухи (покровці). О 16-й годині “Головачев” залишив Речицю, а багатотисячний хресний хід повернувся з берега Дніпра до собору.
Під 27 квітня автор твору відзначив зміну характеру Дніпра. Ріка стала вже вужчою, “села стоят уже не над самым Днепром, а удаляются вглубь”, населення виразно поменшало. О 12-й годині автор зробив останній запис про те, що курс пароплава лежить на Жлобин і тут його рукопис урвався. Відомо із згаданих вище записок іншого паломника про зустріч св. мощів селянами с. Унориці, фабричної слободи Берегової, а потім через кожні 5-6 верст групи віруючих з різних сіл, як от с. Чорне Рогачівського повіту, великодневими піснеспівами вітали святі мощі.
Потім мощі побували у Стрішині, Жлобині, Рогачові, Старому Бихові, Могилеві та Орші, після чого їх суходолом перевезли до Полоцька, де вони перебувають і досі…
Речиця і Лоїв стали першими білоруськими містами на шляху мощів св. Єфросинії, а жителі цих міст гідно їх зустріло. Перебування святих мощів у Речиці стало важливою подією не тільки в історії міста, а мало велике значення для всього православного світу.
* Пантелеймон (Рожновський) у 1913 р. був висвячений на єпископа Двинського, вікарія Полоцької єпархії. У 1941-1944 рр. був предстоятелем білоруської Православної Церкви з титулом “митрополит Минский і всея Белоруссии”. Помер в еміграції.
Примітки:
- Арлоў У. Еўфрасіння Полацкая. — Мінск, 1992. — С. 164-165. Детальніше описав ці події один з членів ескорту св. мощів на пароплаві “Головачев”. Див.: Преподобная Евфросиния игумения Полоцкая. Житие и акафист. — Минск, 2000. — С. 50-59.
- Арлоў У. Еуфрасіння Полацкая. — Мінск, 2000. — 271 с.; Гарошка Л. Святая Еуфрасіння-Прадслава, патронка Беларусі. — Мінск, 1996; Мельников А. А. Путь непечален: Исторические свидетельства о святости Белой Руси. — Минск, 1992; Преподобная Ефросиния Полоцкая. — Минск, 1997; Голубинский Е. История канонизации святых в русской Церкви. — М., 1998.
- НБ. — ІР. — № Ф. 160. — № 456.
Аўтар: І.Ю. Тарасенко
Крыніца: Юрій Мицик. Albaruthenica. Студії з історії Білорусі. . – Київ, 2009. – 364 с. (Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України; Національний університет “Києво-Могилянська Академія”; Український центр досліджень з історії Білорусі). С. 341-344.