Гістарычныя назвы гомельскіх вуліц

0
629
Панорама центра Гомеля нарисованная художником

У спісе пазначаны гістарычныя назвы гомельскіх вуліц.

У левым радочку змешчана сучасная назва і год перайменавання.Артёма 1919 ← Крушевская

Ауэрбаха ← Скобелевская

Бабушкина ← Бульварная

Барыкина 1957 ← Стасенкова ← Будённого

Баумана ← Боярская

Билецкого 1919 ← Миллионная

Бочкина ← Алексеевская

Будённого 1985 ← Кавалерийская40-е гг. XX в. ← Будённого30-е гг. XX в.

Воровского ← Орловская

Гагарина 1961 ← Кагановича ← Ветреная

Герцена 50-е гг. XX в. ← Советская ← 6-я Поперечная

Головацкого ← Старопрудковская

Дворникова 1963 ← 2-я Сельмашевская

Девятое Мая 1951 ← 1-я Рабочая

Джураева ← 1-я Продольная

Достоевского 70-е гг. XX в. ← Воровского

Дынды ← Пятая

Жарковского 1919 ← Аптечная

Жукова 1975 ← Ключевая

Ильича 1957 ← Ленина ← Шоссейная

Интернациональная 20-е гг. XX в. ← Кузнечная

Исаченко ← Партизанская

Карповича ← Новиковская ← Гимназическая

Катунина 1964 ← Станкостроительная ← Техническая ← Гумённая

Кирова 1934 ← Кооперативная ← Могилёвская

Киселёва 1934 ← Юбилейная ← Театральная

Кожара 1968 ← Новая

Комарова 1967 ← Первая пролетарская окраина

Комиссарова 1919 ← Паскевича

Комсомольская ← Ленина ← Александровская/Гимназическая

Космонавтов просп. 1965 ← Титенская

Красноармейская 1919 ← Генеральская

Крестьянская 1927 ← Троицкая

Кунцевича ← Брилевская

Ланге1919 ← Барона Нолькена

Ландышева ← Новопрудковская

Ленина пл. ← Базарная пл.

Ленина просп. 1960 ← Комсомольская ← Замковая

Малайчука 1967 ← Безымянный проезд

Минская 1973 ← 3-я Продольная

Моисеенко 1989 ← Жданова ← Полевая ← Прогон

Октября просп. 1977 ← Быховская

Первомайская 1919 ← Ирининская ← Канатная

Петровского ← Петропавловская

Петченко ← Новостолярная

Пирогова 1951 ← 2-я Рабочая

Плеханова ← Спасская

Победы ← Почтовая

Пролетарская 20-е гг. XX в. ← Фельдмаршальская

Пушкина 1937 ← Липовая

Разина ← Первомайская ← 9-я Поперечная

Рокоссовского 1968 ← Одесская

Севастопольская 1957 ← Пролетарская ← Старая

Склезнёва 1965 ← Коренёвская ← Сталинградская ← Сталина ← 3-я Поперечная

Советская ← Пробойная ← Румянцевская

Сожская 1980 ← А. Коллонтай ← Богодельная

Телегина 1982 ← Сортировочная

Тельмана ← Пульховская ← Ремесленная

Украинская 1961 ← Водопьянова

Федюнинского 1982 ← Инженерный проезд

Фрунзе 1926 ← Свечная

Хатаевича 1973 ← Книжная

Химакова ← Электрическая

Хмельницкого 1954 ← Батарейная

Царикова 1952 ← 2-я Иногородняя

Шилова 1980 ← Прудковское шоссе

Энгельса ← Песочная 

 

Крыніца: сайт «Транспарт у Гомелі»